شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

[layerslider id="1"]

عدم پشتیبانی گوگل درایو از ویندوز ایکس پی و ویستا

یک برنامه دیگر نیز از روی سیستم عامل های ویندوز ایکس پی (و ویستا) برداشته شد و هواداران این سیستم عامل ها قادر به استفاده از این برنامه نیستند. کمپانی گوگل اخیراً اعلام کرده است که برنامه دسکتاپ Google Drive (متن گوگل در go.pcworld.com/gdrutility) دیگر از ویندوز ایکس پی، ویستا، و Windows Server 2013 پشتیبانی نخواهد کرد و این فرآیند قطع پشتیبانی از اول ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز خواهد شد. این در بین برنامه های همگام سازی ابری در بین برنامه ها از اهمیت بالایی برخوردار است و دومین برنامه ابری است که پشتیبانی از نسخه های قدیمی ویندوز را از روی خود برداشته است. قبل از گوگل درایو، برنامه Dropbox این کار را آوریل امسال انجام داد (go.pcworld.com/dropbwinxp). با توجه به این که Google Drive از ویندوز ایکس پی (و ویستا) رخت سفر بربسته است، حالا هواداران این سیستم عامل باید چه کار کنند؟ در این جا تعدادی از راه حل ها را به این هواداران معرفی خواهیم کرد.

فقط به استفاده از آن ادامه دهید
برخلاف برنامه Dropbox، گوگل بر روی دسکتاپ برنامه Google Drive را خاموش نخواهد کرد. تا زمانی که شما این برنامه را بر روی سیستم عامل ویندوز ایکس پی یا ویستای خود داشته باشید، این برنامه قادر است تا تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۷ کار کند و شما تا آن زمان از آن استفاده کنید. اگرچه این برنامه بازهم به کار کردن ادامه می دهد، گوگل گفته است “این برنامه فعلاً به صورت کامل تست و نگهداری نشده است”. این حرف گوگل به این معنی است که اگر شما نقص امنیتی جدی در کامپیوتر خود که دارای سیستم عامل ایکس پی یا ویستا است داشته باشید، برنامه Google Drive بر روی آن اجرا نخواهد شد و این امر شما را در معرض خطر هک شدن توسط افراد سودجو قرار خواهد داد. البته، اگر شما هنوز از سیستم عامل ویندوز ایکس پی استفاده می کنید و این سیستم عامل را هنوز آپدیت نکرده اید، پس تهدیدی برای شما وجود نخواهد داشت و این مشکلات شما را نگران نمی کنند-اگرچه باید نگران باشید.

از وب سایت آن استفاده کنید
همانند برنامه Dropbox، شما می توانید حتی بعد از منقضی شدن برنامه Google Drive بر روی سیستم عامل ایکس پی یا ویستای خود، از نسخه وب سایت آن استفاده کنید. تا زمانی که مرورگر شما از این فناوری و قابلیت هایی که گوگل بر روی وب سایت خود استفاده کرده است پشتیبانی کند، شما مشکلی در این کار نخواهید داشت. برنامه Google Drive کار خود را به عنوان یک سرویس تنها از طریق وب شروع کرد و هیچ نسخه دسکتاپی نداشت (این آغاز به کار در سال ۲۰۱۲ شکل گرفته است)، پس از همین منظر، استفاده از نسخه وب از این نرم افزار مانند برگشتن در زمان است-مانند اجرای یک ماشین ایکس پی می باشد. در این صورت باید مشکل شما حل شده باشد.

سرویس دیگری پیدا کرده یا به ویندوز ده ارتقا دهید
اگر استفاده از یک برنامه همگام سازی ابری دسکتاپ که با Windows Explorer یکپارچه است یک ضرورت باشد، پس کاربران ویندوز ایکس پی و ویستا باید جای دیگری به دنبال برطرف کردن مشکل خود بگردند، مثلاً می توانند از سرویس پولی مانند Sugar Sync استفاده کنند. با این حال، واقعیت این است که دیگر خدمات همگام سازی هم مانند این برنامه، در نهایت روزی پشتیبانی از ویندوز ایکس پی را متوقف خواهند کرد. چه بخواهید چه نخواهید، اگر قصد استفاده از یک نسخه مدرن از برنامه همگام سازی ابری را داشته باشید، مجبور به ارتقا دادن سیستم عامل خود به سیستم عامل ویندوز ده خواهید شد.

چگونه بدون هیچ برنامه پرحجمی، ویندوز ده را مجدداً نصب کنیم؟
فردی تعدادی لپ تاپ را برای بچه های خود خرید، اما این لپ تاپ ها به حدی از نظر سرعت ضعیف و کند بودند که این بچه ها دیگر از آن ها استفاده نکردند. متاسفانه، این یک مشکل رایج مربوط به لپ تاپ هایی است که دارای Bloatware (برنامه هایی که سرعت سی پی یو را کاهش داده و حجم هارد شما را اشغال می کنند) هستند، بوده است. او یک “بازگشت به تنظیمات کارخانه”را نیز بر روی دستگاه ها انجام داد و امیدوار بود که نصب مجدد این سیستم عامل بدون هیچ چیز بدردنخوری که از قبل نصب شده باشد، بتواند مشکل را برطرف کند. فاجعه ای که در این جا رخ داد این بود که بازگشت به تنظیمات کارخانه باعث نصب مجدد تمامی bloatware ها شد، و او را به پله اول بازگرداند. خوشبختانه، خوش شانسی او در این موضوع است که یک راه برای نصب صحیح و بدون نرم افزارهای بدردنخور از ویندوز ده وجود دارد به طوری که می توانید تمامی برنامه هایی را که در کنار پی سی داشته اید نصب نکنید. در این جا نحوه انجام این کار را توضیح می دهیم.

از منوی استارت در ویندوز ده، مسیر Settings > Update & Security > Recovery را باز کنید. شما می توانید از طریق همان پنل قدیمی به نام Control Panel با کلیک کردن بر روی Recovery به این صفحه برسید. در پایین این صفحه بر روی یک لینک طولانی که گونه نوشته است “if you having problems with your pc, go to Settings” به این معنی که اگر با کامپیوتر خود مشکلی دارید به تنظیمات بروید، کلیک کنید.
در هر صورت با استفاده از هریک از روش های بالا شما به پنجره ای به نام Recovery در Settings خواهید رسید. در زیر گزینه “More recovery options” یک لینک مشاهده خواهید کرد که نوشته است “Learn how to start fresh with a clean installation of Windows”به این معنی که نحوه نصب سالم و صحیح ویندوز را یاد بگیرید. بر روی این لینک کلیک کنید و این صفحه وب (go.pcworld.com/w10startfresh) باز خواهد شد.
این صفحه وب دارای یک ابزار است که شما می توانید آن را دانلود کنید، این ابزار قادر است یک کپی سالم از جدیدترین نسخه سیستم عامل Windows 10 Home یا Windows 10 Pro را برای شما بردارد، و برنامه هایی را که شما نصب کرده اید یا پی سی به صورت از پیش نصب شده بر روی خود داشته است، پاک کند. در این جا باید کاملاً مواظب باشید، زیرا مایکروسافت این گونه توضیح می دهد: “با استفاده از این ابزار می توانید تمامی برنامه هایی را که به صورت استاندارد در ویندوز نصب نشده اند، از جمله برنامه های مایکروسافت مانند Office، پاک کنید. این ابزار می تواند اکثر برنامه های از پیش نصب شده، از جمله برنامه های سازنده این سیستم، برنامه های پشتیبانی، و درایورها را پاک کند”. پس تا زمانی که برای استفاده از این ابزار و دست کشیدن از تمامی برنامه های خود آمادگی کامل ندارید، به هیچ وجه از این ابزار استفاده نکنید.
این ابزار را دانلود و اجرا کنید، و قهوه ای بنوشید و قدمی بزنید. زمانی که کار این ابزار به اتمام برسد و کامل شود، شما نسخه ای نصب شده از سیستم عامل ویندوز ده، بدون هیچ یک از برنامه های اضافی و حجم گیر گذشته را خواهید داشت.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *