شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

[layerslider id="1"]

طرح نجات داده ها

بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، گروهی از افراد نگرانی خود نسبت به موضع دولت آمریکا درباره علم و تغییرات آب و هوایی را با اعتراض نشان دادند. کمی آن طرف تر از دانشگاه تگزاس شمالی، در زمین های دالاس شمالی، ده ها نفر در تجمع نجات داده ها Data Rescue) Denton) دور هم جمع شدند تا مجموعه های داده ای زیست محیطی و مجموعه های داده ای اداره هواشناسی مرکزی را دانلود کنند. این تجمع به رویداد های برنامه نویسی هکاتون شباهت زیادی داشت و تا چند روز بعد از تحلیف توجه بسیاری را به خود جلب کرد و Denton پنجاه و مین تجمع بعد از ژانویه ۲۰۱۷ بود. نگرانی ها از تلاش های دولت برای نابودی داده های زیست محیطی و آب و هوا به تشکیل این گروه منجر شد. اما با حذف صفحات داده های زیست محیطی نگران ها در دولت ترامپ بیشتر شد. وزارت کشاورزی آمریکا بعد از حذف گزارش های بازرسی سلامت حیوانات از وب سایت خود، به درخواست ویرایش ۱۷۷۷ صفحه لایجه آزادی اطلاعات جغرافیای ملی عکس العمل نشان داد. همه می توانند از طریق وب سایت data.gov به داده های مرکزی دسترسی داشته باشند. اما، این تنها درصد کمی از دیوان سالاری کشور را تشکیل می دهد و هیچ وقت به این حجم کم داده ها توجه نمی شود.
به گفته Jim Jacobs کتابدار اطلاعات دولت فدرال در کتابخانه دانشگاه استنفورد:”حدود ۲۰ درصد از اطلاعات دولتی از طریق وب سایت ها در دسترس است. این یعنی بخش زیادی از اطلاعات در دسترس نیست. با این وجود، شرکت ها ویکی ها و سیستم های مدیریت محتوای مستقل دارند. تنها راه دسترسی به آن ها این است که کسی آن ها را در لایحه آزادی اطلاعات بگنجاند. مطمئن باشید، اطلاعات زیادی ذخیره شده است و در سرور های غیر دولتی قرار گرفته است. در رویداد های نجات داده ها و پروژه هایی مانند End of Term Crawl 2016، حدود ۲۰۰ ترابایت از وب سایت ها و داده های دولتی آرشیو شدند. اما سازمان های تجات داده ها، به تازگی متوجه شده اند که تلاش های پراکنده برای کپی چندین ترابایت از داده های علمی شرکت های دولتی در بلند مدت ممکن نیست. مثل این است که بخواهیم با یک قاشق چاه بکنیم. بنابراین نجاد داده ها Denton، یکی از اخرین رویداد های سازمان دهی شده بود، اما تلاش جمعی باعث شده باعث شده تا افراد بیشتری برای افشا، درک و استفاده از داده های دولتی کار کنند.

استفاده از کتابخانه ها
در دانشگاه پنسیلوانیا، Bethany Wiggin، مدیر برنامه Penn در علوم انسانی زیست محیطی است. او نقش مهی در جنبش حفظ داده ها ایفا کرده است. این جنبش آغازی بود بر رویداد نجات داده ها. تمرکز ها تغییر کرده است، به جای استفاده از چارچوب های ملی در بلند مدت بر بازه های زمانی تمرکز می شود. ابن خانه قایقی، یک اثر هنری است که به وسیله برنامه Pen در علوم انسانی زیست محیطی ساخته شده است و نوشته های درباره پایداری سبک زندگی بر روی آن نصب شده است. Wiggin می گوید:”اخیرا متوجه شدیم که مهارت های زیادی به خصوص در کتابخانه های تحقیقاتی با استفاده از رویدادهای نجات داده ها پیشرفت کرده است، می توان مقدار این پیشرفت را اندازه گیری کرد. اما این اتفاق ها قبل از آغاز برنامه ها هم به چشم می خورد. قدرت برنامه حفظ داده ها با ارتباط های دیگر بیشتر شده، که به تسریع پروژه های طولانی و کند منجر می شود و اهمیت این پروژه ها را نشان می دهد. Wiggin اخیرات برای گسترش ارتباط میان کتابخانه ها و شبکه ها تلاش می کند که یک مشارکت نوظهور سازمان های کتابخانه های تحقیقاتی برای گسترش نقش کتابخانه های سنتی در حفظ دسترسی به اطلاعات به حساب می آید. شرکت کننده ها در این طرح عبارتند از کتابخانه تحقیق دانشگاهی استنفورد، کتابخانه دیجیتال کالیفرنیا و موسسه موزیلا با ورودی و همکاری نهاد هایی مانند آرشیو ملی و کارمندان اطلاعات ادارات مختلف. برای مثال یکی از پروژه ها LOCkSS (کپی های زیاد امنیت را افزایش می دهند)نام دارد که با مدیریت Jacobs انجام می شود. این پروژه با ایده قدیمی شبکه های کتابخانه ای دویست سال پیش یا برنامه کتباخانه مخزن مرکزی کار می کند، این کتابخانه ها مخازن رسمی آثار اداره چاپ دولتی آمریکا (GPO) هستند. اما LOCKSS یک نسخه دیجیتال شخصی است که از ۳۶ کتابخانه تشکیل شده و از آثار GPO و شرکت های آن تشکیل شده است. یک الگو برای نمایش اطلاعات دیجیتال از حذف و دستکاری حوزه های فیزیکی مخلتف به حساب می آید. Jacob می گوید:” نمی توانید حفظ محیط زیست را تضمین کنید، مگر آن که بر محتویات آن کنترل داشته باشید. یکی از ویژگی های مثبت کتابخانه های مخزن در دویست سال گذشته این بود که تغییر یک صفحه سند با تغییر آن صفحه در ۱۵۰۰ کتابخانه انجام می شد. “برای مثال یکی از پروژه ها LOCkSS (کپی های زیاد امنیت را افزایش می دهند)نام دارد که با مدیریت Jacobs انجام می شود”.
نرم افزار LOCKSS با بررسی مخزن های محتویات در سطح بیت کار می کند و آن را با محتویات کتابخانه های دیگر بررسی می کند. از نظر Jacob این کار به نگهداری بلند مدت داده ها از طریق تعمیر فایل های آسیب دیده کمک می کند. John Choadcki یک کارمند دیگر در پروژه کتابخانه های و شبکه ها و مدیر نگهداری کتابخانه دیجیتال کالیفرنیا است. این یک مجموعه اطلاعات حقیقی است که به ۱۰ دانشگاه سیستم کالیفرنیا خدمت رسانی می کند. Chodacki با کد توسعه دهنده علم و اجتماعی Max Ogden و Philip Ashlock رئیس معماری data.gov کار می کند و معتقد است که بر data.gov به عنوان یک خیابان دو طرفه تمرکز می شود. آن ها اول از همه نشان دادند که خود نجات داده ها با بررسی یک کپی از data.govو قرار دادن آن در خارج از سایت و datamirror.org با نظارت دست نوشته ها و برررسی به روز رسانی ها کارآمد تر می شود. سپس، Chodacki و همکاران او، از هر مجموعه پایگاهی مفید و فرا داده ها برای افزایش حجم داده های موسسات و جریان کاری data.gov استفاده کردند. در سال ۲۰۱۳ دولت اوباما دستور داد تا داده های قابل خوانش با دستگاه ها را در data.gov چاپ کنند و شرکت ها مسئول ثبت اطلاعات در پورتال هستند. ایده Chodacki و Odgen این است که تامین انبوه به افزایش بارکاری منجر می شود.
Chodacki گفت:” لازم نیست تمام اکوسیسیتم را باز تولید کنیم. دولت فدرال و این مووسات از خیلی قبل تر با این داده ها کار می کنند”.

مشارکت عموم –خصوصی
در شناسایی با ارزش ترین مجموعه های داده ای برای عموم و سپس چاپ ارتباط ها با فرا داده ها یا مجموعه های داده ای از طریق پورتال دولت، بحث هزینه مهم است. یک گزارش اداره بودجه کنگره (CBO) درباره لایجه داده های OPEN دولت در سنا (که دستور اجرایی اومابا را به قانون تبدیل می کند) محاسبه کرد اجرای کامل این طرح در بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱، ۲ دو میلیون دلار هزینه دارد. CBO نتیجه گیری کرد با توجه به بودجه دولت این یعنی افزایش هزینه ها. با این وجود، راندمان بحث مجزایی است. Ed Kearns در اداره آسیا اقیانوسیه با شرکای خصوص از جمله خدمات وب آمازون و گوگل در این زمینه کار می کند. Kearns به عنوان یک کارمند اطلاعاتی NOAA گفت که افزایش دسترسی عمومی و استفاده از داده های NOAA یکی از اهداف اصلی پروژه داده های بزرگ است. شرکت ها مجموعه های داده ای مورد نظر خود را شناسایی می کنند و NOAA این داده ها را به با هزینه های بیشتر در دسترسی عموم قرار می دهد. Kearns گفت که NOAA از تمام گزینه ها استفاده می کند، اما هدف مشاذرکت پنج ساله این نیست که داده های NOAA را از ابر خارج کند و این موضوع یکی از استراتژی ها به حساب می آید. میزبانی این مجموعه های داده در خدمات ابری شرکت های ابری مزیت هایی را برای دسترسی ۸۰s-style FTP دارد که انتقال استاندارد مجموعه های داده ای از شرکت های فدرال است. برای مثال، مجموعه های داده ای NOAA بزرگ هستند (این شرکت اقیانوس های زمین، جو و خورشید و آب و هوا فضا را کنترل می کند) و در مواردی بعد از چند هفته یا چن دماه در دسترس عموم قرار می گیرند. آرشیو رادار NEXARD سطح دو Doppler با رزلوشن بالا یکی از این نمونه ها است. براساس مطالعه جامعه هوا شناسی آمریکا در اردیبهشت، انتقال کل آرشیو ۲۷۰ ترابایت Nexard به یک مشتری تا آبان ماه روزانه حدود ۲۰۳٫۳۱۰ دلار هزینه دارد. کپی کاملی از آرشیو برای تحلیل خارجی قبل از همکاری NOAA با آمازون و گوگل در محیط ابری قبلا در دسترس نبود. هر چه استفاده از این امکانات بیشتر شود، تجربه ارتقاء پیدا می کند. صفحات وب آب و هوا و پیش بینی در میان پر بازدید ترین سایت های دولتی هستند،اما اخیرا گوگل مجموعه داده ای آب و هوای خود را یک گیگ افزایش داده و آن را به یک مجموعه داده های BigQuerry تبدیل کرده است و این شرکت قرار است تا در عرض شش ماه، ۱٫۲ petabyte را هم اضافه کند. سرور های NOAA قبلا به این رقم دست پیدا نکرده بود. Kearns می گوید:” گوگل توانست مخاطبین جدیدی را جذب کند”.
داده ها فقط درباره بارش و دماهای فصلی نیستند. مجموعه ها داده ای از طریق شرکای داده های بزرگ در دسترس هتسند و اطلاعات صیادی، آب و هوای زیر دریا و کاتالوگ های IBM را شامل می شود که مجموعه های داده ای کنونی، پیش بینی، تاریخی و زئو مکان مراکز NOAA را فهرست می کند. مجموعه های داده ای آینده می توانند اطلاعات اکو سیستم و ژنومیک را شامل می شود. Kearns معقتد است که:”شرکا می توانند طراحی های دلخواه را انتخاب کنند. اما این احتمال هم هست که مجموعه های داده ای با ریسک بالا نتوانند بقای خود را حفظ کنند و شناسایی موارد با ارزش کار دشواری است”. او می گوید:”دامنه و دسترسی شرکت در کار با داده ها، پیشرفت را کند می کند. نمی توانیم تمام کاربرد ها را با هم داشته باشیم”. در مقیاس کم تر، شهر فیلادلفیا، با شرکت های خصوص برای چاپ مجموعه های داده ای برای کاربرد های عمومی تلاش می کند. با توجه به اندازه کوچک شهر، قابلیت مانور در مقایسه با کل کشور بیشتر است و الگوی Philly (فیلی) یک رویکرد برای تعیین استراتژی نشر مجموعه داده های چاپ نشده به حساب می اید. “صفحات وب آب و هوا و پیش بینی در میان پر بازدید ترین سایت های دولتی هستند”.
Azavea یک شرکت نرم افزاری در شهر فیلی است که در نمایش داده ها تخصص داد و با Tim Wisniewski، کارمند اطلاعات شهر برای ساخت یک فهرست از مجموعه های داده ای منتشر نشده برای استفاده در سازمان های غیر انتقاعی تلاش می کند. Winsienwski و Azavea از کاتالوگ فرا داده های آنلاین و ورودی های ادارات شهر برای ساخت این فهرست استفاده کردند. Azavea و شرکای دیگر این فهرست را از سازمان های غیر دولتی فیلادلفیا خریداری کردند و OpenDataVote را راه اندازی کردند که یک رقابت برای جذب رای عموم درباره پروژه هایی است که به وسیله سازمان های غیر دولتی درباره نظر آن ها نسبت مجموعه های داده ای ایجاد شده است. پیش نهاد سازمان غیر دولتی و آموزشی MicroSociety یکی از بهترین گزینه ها بود. براساس این پیش نهاد، شهر ها می توانند از داده های اهدا کننده های منطقه فیلادلفیا برای اندازه گیری تاثیر برنامه های غیر دولتی در مدارس استفاده کنند. Wisniewski گفت:”می توان گفت که این شهر به مجموعه داده های خاص علاقه مند است، چون که برای مردم کاربرد خاصی دارند و به همین خاطر افراد زیادی به آن رای دادند. با استفاده از مجموعه های داده ای می توانیم مستند هایی برای لزوم انتشار داده ها را ارائه کنیم”.

داده های قدیمی و جدید
اما وقتی دسترسی کافی به داده ها وجود داشته باشد و زمانی که سیاست های جدید و راهنمایی های تامین مالی نشان دهد که داده ها دیگر تولید نمی شوند چه اتفاقی می افتد؟ Ann Dunkin می گوید :”این یک نگرانی بزرگ است”. او به عنوان کارمند ارشد اطلاعاتی در موسسه مایت زیست محیطی در دولت اوباما کار می کرد و قرار است به Sara Clara فرماندار کالیفرنیا در بخش فناوری اطلاعات کمک کند.
Dunkin می گوید:” افراد نگران داده های قدیمی هستند، اما بد تر آن که داده های قدیمی مثل قبل در دسترس عموم قرار نمی گیرند”. در یک تحلیل بودجه فدرال ۲۰۱۸ در مجله Science، شرکت های دولتی زیادی اهمیت کاهش تحقیق در بودجه های پیش نهادی را تایید کردند. حدود ۲۲ درصد از شرکت های سلامت ملی از تحقیقات دانشگاهی استفاده می کنند و درخواست بودجه ناسا، طرح های نظارت بر انتشار گازهای گلخانه ای و برنامه های علمی دیگر برای زمین را حذف می کند. برنامه های آب و هوایی NOAA نیز کاهش پیدا خواهد کرد. EPA برای جمع آوری داده ها در یک ابزار تلاش می کند تا همه بتوانند موضوع سلامت را به خوبی بفهمند و به سلامت خود کمک نمایند. برای مثال این داده ها درباره آلودگی هوا و مضرات آن به ما هشدار می دهند. Dunkin اضافه کرد:” این طور پیش بینی می شود که اگر داده ها را در دسترس عموم ندهیم مشکلاتی به وجود می آید و به نظر می رسد مجموعه های داده های مفید برای عموم به راحتی تولید نشوند و یا در دسترس نباشند. افراد نگران داده های قدیمی هستند، اما بد تر آن که داده های قدیمی مثل قبل در دسترس عموم قرار نمی گیرند”. برنامه حفظ داده های Wiggin بر روی یک پروژه جدید کار می کند. این پروژه قرار است با افزایش امید در میان مردم، درخواست برای انتشار داده ها را بیشتر کند و از برنامه های جمع آوری داده در دولت فدرال حمایت نماید.
سه داستان قرار است تاثیرات داده های مخفی بر شهر را نشان دهد. در ابتدا از فیلادلفیا شروع می شود و به بخش های دیگر کشور گسترش پیدا می کند. Wiggin می گوید” کمک به درک کاربرد های داده های فدرال در زندگی افراد، یکی از مراحل بعدی در جنبش حفاظت از داده ها است. این داده ها با موضوعاتی مانند آب و هوا و امنیت عمومی سر و کار دارند و در هر صورت فدرال هستند و در جوامع، مرکز شهر، تلاش های سیاست گذاری و ارتش کاربرد دارند. باید اهمیت این داده ها را به همه گوش زد کنیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *