شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

[layerslider id="1"]

Intel Core i5 vs Intel Core i7

برای اکثر ما و افرادی که مانند ما به دنبال خریداری کردن کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ جدید هستند، یکی از مهم ترین نکاتی که باید مدنظر قرار دهند همان نوع پردازنده است. دو تا از پردازنده هایی که معمولاً با هم مخالف و رقیب هستند Intel Core i5 و Intel Core i7 نام دارند. با کنار گذاشتن پردازنده های Core i3 و m3 (که عموماً در سیستم های کوچک و ضعیف تر استفاده می شوند)، Core i9 (پردازنده های قدرتمندی که برای کامپیوترهای بازی با عملکرد بالا استفاده می شوند)، پردازنده های AMD (که کلاً یک داستان جداگانه دارند)، باید گفت که تفاوت میان دو پردازنده Intel Core i5 و Intel Core i7 می تواند برای کاربران دلهره آور باشد، خصوصاً زمانی که قیمت های این دو پردازنده به هم نزدیک هستند و در سیستم ها قیمت مشابهی دارند. ما این تفاوت ها را برای شما حلاجی می کنیم تا بتوانید یکی را برای خودتان انتخاب کنید.

قیمت گذاری و بازاریابی
به سادگی می توان دید که سیستم هایی که مجهز به پردازنده Core i5 هستند قیمت کمتری نسبت به سیستم هایی دارند که مجهز به پردازنده Core i7 هستند. کمپانی اینتل از رتبه دادن با ستاره که در پردازنده های قبلی Core خود استفاده می کرد تا به نوعی یک پیام بازاریابی را برای آن به گوش همه برساند و این ستاره ها نشان از توانایی پردازنده بود، فاصله گرفته است. لزوماً، پردازنده های Core i7 قابلیت های بیشتری نسبت به پردازنده های Core i5 دارند. پردازنده های Core i7 برای کارهای چندوظیفه ای، وظایف چندرسانه ای، انجام بازی های پیشرفته، و کارهای علمی عملکرد بهتری را دارند. پردازنده های Core i7 به وضوح مردمی را به عنوان مشتری هدف قرار داده اند که از سیستم موجود خود شکایت دارند و می گویند که سیستم “خیلی ضعیف” است. با بررسی قیمت قطعات مربوط به یک سیستم Dell XPS 13 Touch خواهید دید که سیستمی که مجهز به پردازنده Core i5 است در حدود ۲۰۰ دلار کمتر از سیستمی است که مجهز به پردازنده Core i7 باشد. عمدتاً شما با استفاده از پردازنده Core i7 سرعت عملکرد بیشتری را نسبت به پردازنده Core i5 دریافت خواهید کرد. اکثریت پردازنده های Core i7 دسکتاپ از نوع پردازنده های چهار هسته ای هستند، و پردازنده های Core i5 نیز در سیستم های دسکتاپ همین وضعیت را دارند. اما برخی از نسخه های موبایل این پردازنده ها دو هسته ای هستند. شاید شما پردازنده های شش هسته ای یا هشت هسته ای از Core i7 را که به ندرت یافت می شوند ببینید، اما این پردازنده ها تنها در دسکتاپ یافت می شوند، و از نوع مدل های Core X و Extreme Edition می باشند. برای ساده تر توضیح دادن این مطالب باید گفت که هرچه تعداد هسته در پردازنده شما بیشتر باشد، پردازنده شما نیز سریعتر است. اصلاحاتی بر روی چندین نسل از خانواده Core توسط کمپانی اینتل صورت گرفته است. پردازنده های Haswell، Broadwell، Sky Lake، Kaby Lake از نام های چهار عددی استفاده می کنند (مانند Intel Core i7-7700). خوشبختانه، اگر شما قصد خرید PC های دسته دوم را نداشته باشید، خواهید دید که پردازنده های Broadwell یا پردازنده های قدیمی تر در سیستم هایی وجود دارند که دیگر از رده خارج شده اند و قیمت خیلی ارزانی دارند، و در می یابید که پردازنده های Sky Lake یا Kaby Lake در درون جدیدترین PC ها تعبیه می شوند و قیمت گران تری دارند. نسل های قدیمی تر پردازنده های اینتل از جمله Nehalem، Westmere، Sandy Bridge، و Ivy Bridge به صورت کلی دارای عملکرد ضعیف تری هستند. چیزی که در روند همه این پردازنده ها مشخص است این است که با ارتقا به هر یک از نسل های جدیدتر عملکرد پردازنده ها نیز بهتر می شود، و باید در هر زمان پردازنده ای را خریداری کنید که دارای عدد مدل بالاتری است. برای نمونه، یک پردازنده Intel Core i7-7600U به صورت کلی دارای عملکرد بهتری نسبت به پردازنده Intel Core i5-7200U می باشد.

استفاده از حافظه کش
علاوه بر این که پردازنده های Core i7 دارای سرعت اجرای بالاتری هستند، همچنین دارای حافظه cache (حافظه تعبیه شده بر روی بورد) بیشتری هستند تا به پردازنده کمک کنند که وظایف تکراری را سریعتر از قبل انجام دهد. زمانی که شما یک صفحه گسترده را ویرایش و محاسبه می کنید، پردازنده مرکزی شما نباید چارچوب مربوط به جایی را که اعداد در آن قرار می گیرند مجدداً بارگیری کند. این اطلاعات بر روی حافظه کش قرار می گیرند، پس زمانی که شما یک عدد را تغییر می دهید، محاسبات شما تقریباً بدون هیچ وقفه ای و بلافاصله انجام خواهند گرفت. حجم های بیشتر از حافظه کش به قابلیت چند-وظیفه ای نیز کمک می کنند، زیرا وظایف پس زمینه آماده خواهند بود تا تمرکز خود را بر روی پنجره دیگری قرار دهند. در پردازنده های دسکتاپ که اخیراً در بازار موجود شده اند، اکثر پردازنده های Core i5 دارای حافظه کش ۳MB تا ۶MB از نوع L3 cache هستند، در حالی که پردازنده های Core i7 دارای حافظه کش ۶MB تا ۸MB هستند.

نکته
Turbo Boost یک قابلیت افزایش سرعت در پردازنده است که کمپانی اینتل آن را در پردازنده های خود تعبیه کرده است. لزوماً این قابلیت به پردازنده اجازه می دهد تا نسبت به سرعت مبنایی که در استفاده از یک هسته یا دو هسته از خود دارد، عملکرد بسیار بیشتری را داشته باشد (سرعت مبنا زمانی است که مثلاً شما یک وظیفه تک-ریسمانی را که هم اکونو می خواهید انجام شود، اجرا می کنید). هر دو پردازنده های Core i5 و Core i7 دارای قابلیت Turbo Boost هستند، که البته پردازنده های Core i7 با استفاده از این قابلیت به نرخ سرعت های بسیار بیشتری دست پیدا می کنند.

فرا-ریسمانی
قابلیت Hyper-Threading در این پردازنده ها از فناوری چندریسمانی استفاده می کند تا کاری کند که سیستم عامل و برنامه فکر کنند که یک پردازنده دارای هسته های بیشتری از تعداد واقعی هسته های آن است. فناوری فرا-ریسمانی برای افزایش عملکرد در وظایف چندریسمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ساده ترین شرایط چندریسمانی زمانی است که یک کاربر چندین برنامه را به صورت همزمان اجرا می کند، اما دیگر فعالیت ها از جمله عملیات چندرسانه ای (مانند رندر کردن و ویرایش تصویر) و جستجو در وب (مانند باز کردن عناصر مختلف، استفاده از محتوای فلش و تصاویر به صورت همزمان) از فناوری فرا ریسمانی بهره می برند. یک توجیه سریع برای این امر این است که تمامی پردازنده های Core i7 از قابلیت Hyper-Threading استفاده می کنند، پس یک پردازنده هشت-هسته ای می تواند ۱۶ وظیفه را انجام دهد، و یک پردازنده چهار هسته ای نیز می تواند ۸ وظیفه را به صورت همزمان اجرا کند، و یک پردازنده دو هسته ای می تواند چهار وظیفه را به خوبی اجرا کند. پردازنده های Core i5 از فناوری Hyper-Threading استفاده می کنند تا یک پردازنده دو هسته ای را به گونه ای سازماندهی کنند که مانند یک پردازنده چهار هسته ای عمل کند، اما اگر شما دارای یک پردازنده Core i5 با چهار هسته واقعی هستید، پس این پردازنده فاقد قابلیت Hyper-Threading خواهد بود. تا به امروز پردازنده های Core i5 می توانند در نهایت چهار وظیفه را اجرا کنند، و این کار را دو دو حالت چهار هسته واقعی یا دو هسته به اضافه فناوری Hyper-Threading انجام می دهند.

گرافیک یکپارچه
نسل Westmere از پردازنده های Core گرافیک های Intel HD را معرفی کرد که گرافیک های یکپارچه ای هستند و در درون هسته پردازنده CPU شما تعبیه شده اند. گرافیک های یکپارچه قبلی بر روی چیپست مادربورد قرار می گرفتند و در آن زمان در داخل پردازنده وجود نداشتند. شما می بینید که پردازنده های نسل ششم Skylake و نسل هفتم از Kaby Lake از یکی از گرافیک های Intel HD (برای مثال، Intel HD Graphics 630) یا گزینه های Intel Iris/Iris Plus استفاده می کنند. توجه داشته باشید که با این که پردازنده های فوق پیشرفته اینتل به شما اجازه می دهند تا بازی های سه بعدی را در تنظیمات کیفیت متوسط (medium) اجرا کنید، ولی شما هنوز هم نیاز به یک پردازنده گرافیکی از کمپانی AMD یا Nvidia دارید تا بتوانید بازی های سه بعدی را در رزولوشن های ۱۰۸۰p یا ۴K با روشن کردن تنظیمات فوق کیفیت (ultra quality) اجرا کنید. همان قوانین عددی که در مورد آن ها صحبت کردیم در این جا نیز کاربرد دارند، پس پردازنده گرافیکی Intel Iris Plus 650 عملکرد بهتری نسبت به پردازنده گرافیکی Intel HD Graphics 630 دارد، و این پردازنده نیز به همین ترتیب عملکرد بهتری نسبت به پردازنده گرافیکی Intel HD Graphics 510 دارد. شما پردازنده گرافیکی Intel Iris Plus و دیگر پردازنده های گرافیکی پیشرفته از Intel HD را بر روی پردازنده های Core i7 می توانید ببینید، در حالی که پردازنده های Core i5 دارای یک از دو نسخه پردازنده گرافیکی ضعیف تر Intel HD می باشند، و میزان قدرت آن ها بستگی به عدد مربوط به مدل آن ها دارد. گرافیک های یکپارچه در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند، زیرا هیچ تراشه اضافی برای گرافیک بر روی لپ تاپ یا مادربورد دسکتاپ شما وجود نخواهد داشت که از انرژی شما مصرف کند.

داده ها
اینتل یک خانواده جدید از پردازنده های Core X را به بازار معرفی کرده است و هدف از تولید این پردازنده جلب رضایت کاربران حرفه ای با عملکرد بالا بوده است، مثلاً افرادی که به شدت بازی می کنند و ویرایش فیلم انجام می دهند از این دسته افراد هستند. برای مثال، پردازنده Core i9-7980XE Extreme Edition دارای ۱۸ هسته است و می تواند ۳۶ ریسمان را به صورت همزمان اجرا کند. این پردازنده در حدود ۱۹۹۹ دلار قیمت دارد و اکثر کاربران را حیرت زده خواهد کرد.
پردازنده های X-Series که دارای قیمت های معقول تری هستند از جمله Core i5-7640X (با قیمت ۲۴۲ دلار) با چهار هسته و پردازنده Core i7-7820X (با قیمت ۵۹۹ دلار) با هشت هسته می باشند. این پردازنده های مرکزی بسته به مدلی که دارند براساس ساختمان موجود در پردازنده های Skylake و Kaby Lake ساخته شده اند، و به این منظور طراحی شده اند تا با سوکت جدید اینتل به نام LGA2066 و چیپست مادربورد X299 کار کنند. شما به یک PC جدید نیاز خواهید داشت یا حداقل یک مادربورد جدید برای استفاده از این پردازنده ها نیاز است. مرورهایی که بر روی این تراشه ها صورت گرفته است هنوز هم وارد مجلات نشده اند، اما این پردازنده ها توسط متخصصان این زمینه پردازنده هایی شناخته شده اند که برای رندر کردن ۳D CGI با عملکرد بالای سخت افزاری، محاسبات ریاضی بر روی مجموعه داده های بسیار بزرگ، پردازش فیلم های ۴K، و البته بازی کردن و توسعه بازی ها مناسب می باشند.
یک نکته باقی مانده که باید در این مقاله قید شود در مورد نسخه های Kaby Lake برای پردازنده های ۴٫۵W موبایل از کمپانی اینتل است. تا به امروز، نسخه های متوسط و پیشرفته ای از این پردازنده های صرفه جو در مصرف انرژی با نام هایی تحت عنوان Core m5 (متوسط) و Core m7 (پیشرفته) به بازار وارد شده اند. شما نسل های جدیدتری از این پردازنده ها را با نام های Core i5/i7 Y-Series مشاهده خواهید کرد-برای مثال، پردازنده Core i5-7Y54 و پردازنده قدرتمندتر Core i7-7Y75 از این دسته هستند. در تست های ما، این پردازنده های Y-Series با پردازنده هایی با وات بالاتر (۱۵W) به نام های Core i5 و Core i7 از نظر انجام وظایف روزمره قابل مقایسه هستند اما از نظر اجرای برنامه های ویرایش فایل های چند رسانه ای مانند Handbrake و Photoshop عملکرد ضعیف تری را دارند. برای جمع بندی باید گفت که پردازنده Intel Core i5 برای کاربران عادی که عملکرد برای آن ها مهم است ساخته شده است، و پردازنده Intel Core i7 برای هواداران سرسخت کامپیوتر و کاربران حرفه ای طراحی شده است. تنها کاربران بسیار مشتاق ممکن است اکتفا به این پردازنده ها نکنند و پردازند های Core X-Series از اینتل را مدنظر قرار دهند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *