شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

[layerslider id="1"]

Huawie Fit

Huawie Fit

 

این ساعت قابلیت های جدید قابل توجهی را به این فناوری اضافه نکرده است، اما این ساعت قیمت مناسبی دارد و با هردو سیستم عامل اندروید و مَک سازگار می باشد. آیا قابلیت خوبی نیست؟

 

طراحی

ساعت هوشمند Huawei Fit دارای یک شکل و شمایل گرد است و از نظر طراحی بسیار شبیه به یک Honor Band Zero می باشد. این ساعت شباهت زیادی به یک دیش ماهواره ای مینیاتور دارد، و لبه دایره ای شکل آن به تدریج کوچک تر می شود و در داخل آن یک شکل دوار دیگر را به وجود می آورد که به خوبی بر روی مچ شما قرار می گیرد. (طراحی این ساعت ما را به یاد طراحی دایره ای تدریجی در اولین مدل iPad می اندازد، که این طراحی به گونه ای ساخته شده بود که شما را تشویق به استفاده از انگشت های خود در زیر لبه های آن کنید و دکمه مورد نظر را لمس کنید. به وضوح هیچ منطقی در این جا وجود ندارد، اگرچه این ساعت به حدی زیبا است که ارزش خرید را دارد).

لبه های صاف خارجی این ساعت از جنس نوعی فلز صیقل داده شده و براق ساخته شده است (که البته جنس آن آلومینیوم است)، لمس این ساعت به راحتی صورت می گیرد، در حالی که سطوح پایینی به صورت منحنی شکل به مچ شما وصل می شوند و از جنس مات هستند. کنتراست بالا در صفحه نمایش این ساعت آن را تبدیل به یک انتخاب خوب کرده است و بسیار هوشمندانه به نظر می رسد، اگرچه با توجه این که درخشش این صفحه نمایش کمی پایین است، این قابلیت ها را کمی محدود کرده است. مانند محصول Honor Zero، صفحه نمایش این ساعت نیز لبه به لبه است. یک قاب پهن در اطراف دور آن کشیده شده است، و حالت “دوازده”ساعتی در این محصول تنها در حالتی قابل استفاده است که شما یکی از دو حالت تصویر آنالوگ را از آن انتخاب کنید (و البته ما ترجیح می دهیم که از چهار حالت دیجیتالی ساعت آن استفاده کنیم). خود صفحه نمایش از جنس شیشه Corning Gorilla 3 Glass است پس قدرت بالایی دارد؛ ما مطمئن هستیم که در تست هایی که بر روی این صفحه نمایش انجام دادیم هیچ گونه خط و خشی را بر روی آن مشاهده نکردیم. بدنه این ساعت هوشمند خود یکی از مزیت های آن به حساب می آید، که البته یکی نقاط قوت آن می باشد-شاید شما در استفاده های روزمره کمتر متوجه آن باشید-اما با این قیمت مناسب دارای بدنه بسیار زیبایی است. اما این دسته زاپاس آن است که کمی آن را محبوب تر می کند. این ساعت سبک وزن است، از جنس پلاستیک نرم ساخته شده است، و وزن دسته آن شما را از حمل وزن ۱۰ پوندی یک Casio خلاص کرده است، ولی وصله های این دسته پلاستیکی کمی شل می باشد. این دسته مچ بند که قابل تعویض کردن است دارای اندازه های کوچک و بزرگ است، و در سه رنگ مختلف مشکی، آبی و پرتغالی می توانید آن را تهیه کنید اگرچه رنگ پرتغالی از این دسته ها تنها در اندازه کوچک آن در دسترس می باشد. شاید شما ترجیح دهید از یک دسته غیر از این گزینه ها استفاده کنید، و ما به شما این اطمینان را می دهیم که این ساعت با هر دسته ۱۸ میلی متری سازگاری دارد. کمپانی Huawei ادعا می کند که مچ بند Fit دارای استاندارد ضد نفوذ آن ۵ATM است، که این استاندارد نشان دهنده وجود چهار فضای خلأ برای جلوگیری از نفوذ آب به ساعت است و همچنین بیان گر این است که تا عمق ۵۰ متری آب هیچ آبی به درون این محصول نفوذ نخواهد کرد، اگرچه در عمل برای استفاده از چنین ساعتی باید مواظب باشید که در شناهایی با عمق کم و سطحی از آن استفاده کنید نه در قواسی. با این وجود، این نرخ از ضد آب بودن برای یک ساعت قابل تقدیر است و به شما اجازه می دهد تا به راحتی با در دست داشتن آن شنا کنید که البته در این مورد بعداً بیشتر بحث خواهیم کرد.

 

رابط کاربری

این ساعت دایره ای شکل از چند نظر دارای شهرت است. بسیاری از مردم شکل ظاهری این محصول را دوست دارند، و معتقدند که این ساعت ظاهری متفاوت نسبت به نسل های قدیمی ساعت هایی که ما از آن ها استفاده می کردیم دارد، اما برخی از افراد ممکن است با رابط کاربری این ساعت مشکل داشته باشند: صفحه نمایش این ساعت در قسمت های بالایی و پایینی باریک تر می شود، پس شما مجبور هستید که تمامی متن خود را در مرکز آن وارد کنید و حتی شاید جای دادن یک متن متوسط در این اندازه از صفحه دردسر ساز باشد. محصول Fit برای چیره شدن بر این مشکل متن های درون خود را با فونت ریز قرار داده است و نمی تواند در یک زمان اطلاعات زیادی را به شما نمایش دهد. در حالت کلی، رابط کاربری این ساعت به اندازه ای که انتظار دارید دوست داشتنی نیست. برای مثال، شما می توانید از بین شش حالت صفحه یکی را انتخاب کنید، اما هیچ یک از این حالت ها دارای شکل و شمایل مورد علاقه ما نبودند یا این که با توجه اطلاعاتی که ما می خواستیم بر روی آن باز کنیم مناسب کار ما نبودند. حالت نمایش پیش فرض (که ما برای آن را به بقیه حالت ها ترجیح دادیم) زمان را با فرمت دیجیتالی به شما نمایش می دهد و همچنین تعداد گام ها و میزان کالری سوزانده شده را در زیر این زمان نشان می دهد و از زمانی که شما در بالای صفحه بر روی Start ضربه بزنید این شمارش و محاسبه کالری سوزانده شده شروع می شود، یا این که می توانید انگشت خود را به سمت پایین بکشید تا شروع به کار کند. (برای باز کردن منوی ورزش خود می توانید دوبار انگشت خود را به سمت بالای صفحه بکشید). دکمه Start در این صفحه به نظر اضافی و اشغال کننده فضا می رسد- شاید به منظور ایجاد انگیزه در افراد این دکمه قرار داده شده باشد- و متاسفانه در این ساعت شما نمی توانید تاریخ را مشاهده کنید، اما در حالت کلی این حالت تصویر مناسب و خوب است. ولی برای انتخاب شمایل صفحه پنچ انتخاب دیگر هم وجود دارند: یک حالت آنالوگ که در آن تاریخ و روز در یک سوم پایینی قرار گرفته اند اما هیچ تاریخ تناسب اندامی بر روی آن نمایش داده نمی شود (این حالت از تصویر به حدی بی کیفیت و دارای پیکسل های زیاد است که شما حس بازی کردن Asteroids را در آن خواهید داشت)، حالت دیگر ساعت دیجیتالی به همراه تاریخ، روز، میزان باتری و نشانگر بلوتوث است، اما باز هم دکمه تناسب اندام بر روی آن نیست، یک حالت دیگر یک حالت نمایش دیجیتالی کامل است و هیچ عنصری به غیر از زمان بر روی آن نیست، یک حالت دیجیتال کامل دیگر حالتی است که ساعت و دقایق را به صورت ریز نمایش می دهد، و یک حالت بسیار کوچک آنالوگ که تنها دست هایی را بر روی خود دارند و هیچ چیز دیگری بر روی آن قابل مشاهده نیست. اطلاعات مربوط به آب و هوا و دمای هوا، ناحیه های زمانی غیرداخلی، تصاویر یا زمان نجومی یا تصاویر خصوصی سازی شده از جمله مولفه هایی هستند که هیچ یک فعلاً نمی توانند بر روی صفحه نمایش این ساعت قرار گیرند. در هر حالت، حالت نمایش این ساعت دارای یک نسخه ‘always on’ است که در پشت آن دیده می شود- معمولاً هم برای نشان دادن زمان و دقایق و حتی ثانیه ها مورد استفاده قرار می گیرد-و البته یک طراحی پویاتری برای آن وجود دارد که شما می توانید برای روشن کردن این ساعت بر روی آن ضربه بزنید یا این که مچ خود را بچرخانید.

هر حالت نمایشی که شما انتخاب کنید، تنها به یک روش می توانید از این رابط کاربری بهره مند شوید، کشیدن انگشت به سمت پایین و بالای صفحه باعث بازشدن منوهای مختلفی می شود و سپس برای انتخاب آیتم ها از بین آن ها می توانید بر روی آن ها ضربه بزنید یا این که آن را به سمت راست بکشید (که شاید کمی عجیب باشد ولی در سیستم های Android Wear کاملاً منطقی و استاندارد می باشد). هیچ یک از عناصر موجود بر روی صفحه تعاملی نیستند، به این منظور که شما در یک ساعت هوشمند Apple Watch بر روی تاریخ تناسب اندام کلیک می کنید تا شما را به برنامه Activity راهنمایی کند، ولی در این ساعت اینگونه نیست. صفحه اصلی ساعت شما تنها یک تصویر مسطح را بر روی خود دارد. متاسفانه زمانی که برای اولین بار از این رابط کاربری گیج کننده استفاده می کنید، صفحه لمسی آن خیلی دقیق خوبی ندارد. شما باید به صورت مکرر بر روی گزینه ‘wake up’ ضربه بزنید تا صفحه روشن شود، و اگرچه شما می توانید این حالت را انتخاب کنید که با چرخاندن مچ ساعت شما بیدار شود (به صورت پیش فرض این حالت فعال است)، اما این قابلیت هم کمی دقت پایینی دارد و برای کار کردن باید چندین بار آن را انجام دهید، که آزاردهنده است و باعث تاسف برای یک ساعت هوشمند می باشد. و دقت عمل swipe کردن (کشیدن انگشت بر روی صفحه) در مقایسه با دیگر ساعت های مچی که ما نقد و بررسی کرده ایم، دارای عملکرد پایینتری است و البته گاهی اشتباه هم دارد- مثلاً اغلب شما به سمت راست می کشید و صفحه، به اشتباه به سمت چپ را تشخیص می دهد و اعمال می کند.

 

برنامه

این ساعت Fit را می توانید با یک گوشی هوشمند اندروید یا iOS با استفاده از برنامه ای به نام Huawei Wear جفت کنید (می توانید آن را با توجه به سیستم عامل گوشی هوشمند خود از App Store یا Google Play دانلود کنید). ما این ساعت را با استفاده از سیستم عامل iOS تست کردیم. برنامه Huawei Wear نیز مانند رابط کاربری این ساعت، اصلاً دوست داشتنی و کاربرگرا نیست، اما اگر به آن عادت کنید کاملاً قابل استفاده است و نیازهای شما را برطرف می کند. برای مثال، آمار مربوط به جدیدترین تمرین ورزشی شما در صفحه Home در زیر قسمت ‘Previous session’ لیست شده است، اما اگر شما بخواهید داده های قدیمی تر را برای خودتان باز کنید باید حتماً بر روی آمارهای مربوط به آن ها ضربه بزنید- بهتر بود که به جای این کار یک گزینه ورودی ‘More workouts’ قرار می داندن تا بتوانید هر برنامه ای را از گذشته به راحتی باز کنید.

 

دنبال کننده تناسب اندام

این ساعت Fit فاقد سیستم GPS می باشد، پس برای شروع یک تمرین ورزشی شما مجبور خواهید بود که از GPS موجود در گوشی خود نیز به صورت همزمان استفاده کنید. اما حتی اگر هیچ GPS در دسترسی نیز برای شما وجود نداشته باشد، این ساعت سعی می کند که مسافت را برای شما حدس بزند. (در استفاده اول اصلاً واضح نیست که این ساعت می تواند این فاصله را حدس بزند و ما پی بردیم که زمانی که شما از یک تردمیل برای دویدن استفاده می کنید، این ساعت سعی در حدس زدن مسافت نمی کند. به وضوح یک فرد که بر روی تردمیل می دود هیچ مسافت را در واقع طی نمی کند، و این یک مزیت است زیرا این امر کار را برای ساعت سخت کرده است، اما دیگر ساعت هایی که ما تست کرده ایم حداقل می توانستند مسافت ورزش روی یک تردمیل را حدس بزنند، که البته خطایی هم داشت).

شما می توانید بین حالت های تمرینی زیر یکی را انتخاب کنید: دویدن، قدم زدن، دور زدن، تردمیل و، به لطف داشتن قابلیت ضد آب، شنا. هیچ یک از تمرین های قایق رانی، بیضوی یا پلکانی بر روی این ساعت پیشنهاد نشده اند، و البته این حالت ها را بر روی ساعت های دیگری می توان دید. این رابط کاربری تمرینی متاسفانه اصلاً دوست داشتنی نیست، و به نظر می رسد که بیشتر تاکید خود را بر روی مولفه های کم استفاده تر قرار داده است؛ شما همیشه نرخ ضربان قلب را در بالای آن، و زمان (واحد روز-نه زمان انتخابی) را در پایین صفحه خواهید دید، و هیچ یک از این مکان ها را نمی توانید تغییر دهید. هرچه اعداد در وسط صفحه بزرگ تر باشند، شما راحت تر می توانید بر روی آن ها انگشت خود را بکشید و لمس کنید (swipe کردن) و وسط صفحه همان جایی است که مهمترین اطلاعات هم در آن جا قرار می گیرند: گام ها (به صورت پیش فرض)، مسافت پیموده شده (بر حسب مایل، اگرچه این واحد را خودش تعیین نکرده است)، زمان سپری شده، زمان بر مایل و کالری سوزانده شده از جمله این مولفه های مهم هستند. شخصاً من دو چیزی را که بیشتر از هر چیزی در زمان ورزش کردن دوست دارم مشاهده کنم همان زمان سپری شده و مسافت طی شده می باشند، اما ما تنها در هربار مجاز به دیدن یکی از این دو هستیم، در حالی که می توان آن ها را به صورت همزمان با فرمت فونت ریزتر در این صفحه مشاهده کرد.

یک کنایه دیگر: برای مکس کردن یا متوقف کردن یک تمرین ورزشی، شما از طریق رابط تمرین انگشت خود را به سمت راست می کشید، و سپس بر روی آیکن مناسب آن ضربه می زنید. اما برای بازگشتن و خارج شدن از این صفحه، شما باید بر روی عدد روی مرکز صفحه لمس کنید یا این که انگشت خود را این بار به سمت چپ بکشید-که این کار عکس عمل قبلی است. این صفحه را معمولاً افرادی بیشتر استفاده می کنند که نفس کم آورده اند یا این که احساس ضعف فیزیکی کرده اند، و شاید سوء تفاهم هایی را نیز به وجود آورد. ولی قادر بدون در مکس یا متوقف کردن یک تمرین ورزشی و بازگشتن به آن یک تمایز بسیار مفید از گزینه نامناسب “متوقف کردن”است که در دستگاه هایی با این دامنه قیمتی این گزینه ها موجود نیستند. یک قابلیت بسیار جالت و غیرمعمول در توانایی های Huawei برای ساختن برنامه های تمرینی درجه اول این است که براساس عملکرد کنونی شما در یک مسافت مشخص و زمان هدف (تعیین شده توسط شما) برنامه ای را برای شما تنظیم می کند. تنها کافی است به چند سوال پاسخ دهید تا یک جدول زمانبندی ورزشی را برای شما باز کند، که پر از ترفندها و راهنمایی ها (و گاهی ترفندها و نکات انگیزشی) می باشد.

 

هشدار ضربان قلب

زمانی که ضربان قلب شما به یک نقطه مشخص برسد، این ساعت به نشانه هشدار به شما، لرزش خواهد کرد. شاید این قابلیت در اصل مفید باشد-زیرا تمرین های بیش از حد یا بی مهابا در کوتاه مدت ضرر بیشتری نسبت به ورزش نکردن دارند- اما به صورت غیرمعمولی تنظیمات پیش فرض آن ریسک گریز است. برای مثال، ما زمانی که چند کیلومتری را بر روی تردمیل طی کردیم و مسافت طاقت فرسایی هم نبود، چندین بار این هشدار را دریافت کردیم ولی تعجب ما از این است که با این که این میزان از دویدن اصلاً ضرری نداشت و ما توانایی آن را داشتیم چرا این ساعت هشدار داد. و در آن زمانی که هشدار را دریافت کردیم کاملاً سرحال بودیم و خسته نبودیم (با این حال، شما می توانید به راحتی با باز کردن این برنامه و رفتن به قسمت Devices و سپس زدن بر روی ساعت و انتخاب کردن Heart rate limit interval and warnings>Heart rate limit، این تنظیمات را تغییر دهید).

 

قابلیت های دیگر

ساعت Fit به لطف داشتن باتری قوی و فوق العاده با دوام، به خوبی می تواند عادت های خواب شما را دنبال کند. همانطور که این گونه کارها نیز توسط همین دستگاه ها صورت می گیرد، ما پی بردیم که تخمین های عادت های خوابیدن ما به طور مشکوکی خوشبینانه است؛ کمپانی Huawei ادعا می کند که این محصول از خواندن ضربان قلب استفاده می کند تا یک تصویر دقیق اما غیرعلمی را از شما داشته باشد که در هر زمانی از خواب تخمینی را از وضعیت شما داشته باشد، زیرا اصلا به نظر نمی رسد که ما با رفتن بر روی تخت خواب آن را از دست خود جدا کرده باشیم. شاید ما عادت های خوابی بهتر ازآنچه که فکر کردیم داریم. برای مقایسه این ابزار می توان گفت که این یک قابلیت معقول است، و جالب است که در هر زمان از روز بدانید که چه زمان هایی شما با صدای زنگ بیدار شده اید. ساعت Fit همچنین در مورد پیام ها و تماس های دریافتی بر روی گوشی یا دستگاهی که با آن جفت شده است، شما را آگاه می کند، و برای برنامه های انتخابی توسط شما، نوتیفیکیشن هایی را تنظیم کرده است. شما می توانید به بلافاصله بر روی این ساعت، تماس را قطع کنید اما نمی توانید این تماس را پاسخ دهید. این نکته مهمی است (عمل قطع کردن یک عمل بسیار ساده تر است و در بسیاری از اوقات مفید واقع می شود)، اما زمانی که شما به آن فکر می کنید کمی عجیب به نظر می رسد. شما بر روی Fit نمی توانید پخش موسیقی را کنترل کنید و قادر به نصب کردن هیچ برنامه ای نخواهید بود.

 

باتری

کمپانی Huawei میزان دوام باتری در این محصول را شش روز اعلام کرده است. در تست هایی که ما بر روی آن انجام دادیم دریافتیم که این بخش از این محصول تنها جایی از آن است که اصلاً نمی توانید آن را دست کم بگیرید و این باتری حتی از بسیاری از پیشرفته ترین ساعت های هوشمند در دنیا قوی تر می باشد. ما در این تست ساعت Fit را در کنار یک ساعت Apple Watch Series 2 قرار دادیم و ده ساعت از آن ها به صورت همزمان استفاده کردیم، بعد از این مدت محصول اپل تنها ۶۷ درصد از باتری قابل استفاده داشت در حالی که ساعت Fit هنوز شارژ باتری خود را به صورت کامل داشت و اگر آن را با یک دستگاه هوشمند جفت کنید، هواوی ادعا کرده است که بعد از ده ساعت کاملاً پر نشان می دهد. سه روز (۷۲ ساعت) بعد از این که این محصول را از شارژ جدا کردیم، هنوز میزان باتری بر روی آن به ۷۰ درصد رسیده بود، و بعد از چهار روز کامل، این میزان باتری بر روی ۶۰ درصد قرار داشت. ساعت Fit نهایتاً بعد از ۷ روز، ۱۷ ساعت و ۳۰ دقیقه استفاده معمولی قدرت باتری را از دست داد و خاموش شد. با توجه به استاندارهایی که برای ساعت های هوشمند وجود دارند، این ساعت فوق العاده به نظر می رسد، ولی در نظر گرفتن میزان نور مونوکروم پایین در LCD این ساعت و وجود محدودیت های قابلیتی که در مقاله های دیگر مورد بحث قرار گرفته اند، از اهمیت بالایی برخوردار است و البته اگر استفاده های سنگین از این ساعت کنید، اعداد و ارقام کمی افت خواهند کرد. با این حال، اگر دوام باتری برای شما یک اولویت است، پس سعی کنید این ساعت را برای خود تهیه نمایید؛ همان طور که Huawei Fit نشان داد، اگر قصد استفاده طولانی مدت از یک ساعت را بدون وصل کردن آن به شارژر دارید این گزینه خوبی است، و البته این ساعت کارهایی مانند دنبال کردن عادت های خواب را برای شما فراهم کرده است و نیازی نیست هر شب آن را به شارژ بزنید.

شما می توانید میزان باتری آن را حدوداً در هر میزانی نگه دارید. یکی از حالت های نمایش صفحه دارای یک آیکن باتری است و تنها با روشن کردن صفحه می توانید آن را ببینید؛ برای پنج حالت صفحه دیگر، شما باید بر روی صفحه بزنید یا مچ خود را بچرخانید تا بتوانید مجدداً صفحه ای را که دارای آیکن باتری و نشانگر بلوتوث است را انتخاب کنید. اما آیکن باتری کاملاً تقریبی است. این میزان تنها یک تخمین تقریبی از سطوح قدرت باتری است و هیچ گزینه برای مدیریت کردن و قرار دادن معیارهای عددی برای نمایش میزان باتری در این ساعت وجود ندارد (که این امر عجیب است زیرا صفحه باتری تقریباً خالی است. و فضای خالی زیادی برای قرار دادن درصد باتری در آن وجود دارد). اگر می خواهید یک شکل درصدی را از وضعیت باتری خود داشته باشید، باید برنامه Huawei Wear را بر روی گوشی هوشمندی که با این ساعت جفت کرده اید باز کنید و بر روی Devices بزنید. جالب است که ما بالغ بر ۱۰ گزینه برای این کار مشاهده کردیم، و بسیاری از حالت های نمایش باتری را به شما توصیه می کرد. شارژ کردن این باتری با استفاده از آداپتور USB صورت می گیرد و ظرفیت خالی آن را می تواند در مدت ۴۰ دقیقه پر کند.

 

نتیجه نهایی

تعداد بسیار زیادی از این ساعت ها، از ساعت هایی با دوام باتری بالا گرفته تا نرخ ضد نفوذ آب معقول تا گزینه هایی که همیشه صفحه روشن دارند، در بازار فناوری وجود دارد. در این دسته بندی از مچ بندها، نظاره گرهای ضربان قلب گزینه خوبی نیستند و دنبال کننده شنا نیز یک مزیت غیرضروری به حساب می آید. و این قابلیت ها مناسب به نظر می رسند، خصوصاً اگر شما قصد استفاده از یک دسته دیگر را برای این ساعت داشته باشید. اما این ساعت ارزان و کمی نگران کننده به نظر می رسد-میزان تفاوت قیمت بر روی این ساعت نسبت به ساعت های پیشرفته تر، به اندازه ای نیست که بتواند قابلیت های غایب در آن را جبران کند. همچنین از نظر ما شکل و شمایل حالت های صفحه در این ساعت ضعیف هستند، و میزان کمی از اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهند. شاید محصولات بهتری به بازار راه پیدا کنند، اما تا آن زمان، ما توصیه می کنیم که این ساعت را حتی الامکان خریداری نکنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *