یکشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۰

[layerslider id="1"]

همه چیز را به‌طور خودکار اپدیت کنید…

اگر می‌خواهید وسایلتان به درستی و ایمن کار کنند، باید نرم افزارهای به روز داشته باشید در این مقاله آسان‌ترین راه‌ را برای به روز رسانی برنامه ها، نرم‌افزارها و درایورهایتان شرح می‌دهیم.

آیا ویندوز به‌طور خودکار به روز رسانی می‌شود؟
اپدیت های ویندوز می‌توانند در برخی مواقع  مشکل ایجاد کنند اگر چه که آن‌ها را در اگوست اشکال زدایی کرده اند، اپدیتی به اسم MS14-045 صفحه‌ای آبی بی روح را روی برخی کامپیوترهای شخصی ایجاد کرد ، اما بهتر است اجازه دهید ویندوز به طور خودکار اپدیت و دانلود شود چراکه برای بیشتر اجزا بهتر است.
برای اطمینان از اینکه ویندوز Vista یا ۷PC برای اپدیت خودکار تنظیم شده است، Control Panel را باز کنید، System and security و Windows update را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ change settings را بزنید و install update automatically را از important updates در منوی از بالا به پایین انتخاب کنید.
می‌توانید زمانی را برای اعمال این کار اختصاص دهید بنابراین این روند با کارهای روزانه شما تداخل نخواهد داشت یا Download updates but let me choose whether to install them را در عوض انتخاب کنید.
اگر از ویندوز ۸/۸.۱ استفاده می‌کنید، Charms را باز کرده، Settings و change PC setting را انتخاب کنید. Update and recovery و روی choose how updates get install کلیک کنید. مطمئن شوید که این  گزینه فقط برای نصب اپدیت خودکار تنظیم شده است و گزینه های دیگر از قبیل recommended updates و Microsft update فعال نیستند. اگر سیستم غیر مرتب دارید یا از کامپیوتر شخصی دست دومی که نیاز به اجرای به روز رسانی هایی دارد می‌توانید آخرین بسته های سرویس را از bit.ly/service359 دانلود کنید.

اپدیت نرم‌افزار مورد علاقه خود را دانلود کنید
اغلب برنامه‌هایی که بابت خرید آن‌ها پول پرداخت کرده‌اید به طور خودکار اپدیت ها را دانلود و نصب می‌کنند. اما این حالت برای نرم افزارهای رایگان همیشه میسر نیست و شاید مجبور باشید به طور دستی آن‌ها را اپدیت کنید یا از چک کننده اپدیت استفاده کنید که این کار شاید سخت باشد.
چندین برنامه قابل نصب وجود دارد که باید از بین آن‌ها انتخاب کنید، از قبیل Ninte عالی(ninite.com)، که به شما اجازه می‌دهد برای برنامه‌هایی که می‌خواهید تحت نظر داشته باشید یک چک کننده اپدیت خاص اختصاص دهید. اینکار به‌ طور خودکار آخرین نسخه های برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید را می‌گیرد در حالی که ابزارهایی که برای ارتقا آماده اند را مد نظر قرار نمی‌دهد. Ninite  مرورگرها، ابزارهای سیستم، سرویس های حافظه انلاین، برنامه آفیس و غیره را پشتیبانی می‌کند.
مورد دیگر،Secunia با (secunia.com) است که همه برنامه‌های غیر از ساخته‌های مایکروسافت را مورد توجه قرار می‌دهد توسط جستجوگر برنامه شخصی (PSI). این برنامه در پشت زمینه کامپیوتر شخصیتان اجرا می‌شود و هیچ تداخلی با برنامه انتی ویروس موجودی که نصب کرده‌اید ندارد.
نسخه اندروید نیز موجود است(bit.ly/secuniaandroid359)، که اپدیت های امنیتی را برای برنامه‌های  تبلت یا گوشیتان را دانلود می‌کنند.
اگرچه چک کننده اپدیت مورد علاقه ما ابزار رایگان tiny است از Filehippo. (www.filehippo.com/updatechecker)، که فقط ۲۶۰ کیلوبایت فضا آشغال می‌کند و در کسری از ثانیه کامپیوتر شخصیتان را اسکن می‌کند و لیستی از ۱۱ برنامه‌ی تاریخ گذشته را ارائه می‌دهد.

همه درایورهای سخت افزاریتان را اپدیت کنید
درایورها برنامه‌های  helper کوچکی هستند که به سخت افزارها از قبیل کارت های گرافیک و اسکنرها اجازه می‌دهند با هم در تعامل باشند و به خوبی کار کنند. ویندوز یک کار منطقی نگه داری به روز درایور‌ها را انجام می‌دهد، اما چندین برنامه کارآمد برای چک کردن سخت‌افزار نصب شده در مقابل پایگاه داده هایشان دارد که در مواقعی که به روز رسانی لازم باشد به شما هشدار می‌دهد. برخی از انان شما را مجبور به دانلود درایورهای جدید می‌کنند اما نسخه رایگان DriverMax که از سایت www.drivemax.com قابل دسترسی است  خاصیت‌های مشابه با نسخه های پولی را نیز ارائه می دهد، نظیر نصب رایگان و برگشت به درایورهای قدیمی اگر اتفاقی بیفتد. مطمئن شوید که گزینه های اضافی در طی نصب را رد کرده باشید.
اگر دارای مشکل سخت افزاری هستید، از وبسایت شرکتی که بخشی از سخت‌افزار شما را ساخته است و احساس می‌کنید باید به آن اطلاع دهید دیدن کنید. البته اینکه تشخیص دهید کدام بخش سیستمتان را کدام شرکت ساخته است کار آسانی نیست، بنابراین Belarc Adviser رایگان را از www.belarc.com/free_download.html دانلود کنید که فشرده است و روی تنظیمات سخت‌افزار شما اطلاع رسانی می‌کند. اگر قطعه‌ای خاص از سخت‌افزار تولید کننده را نصب کرده‌اید به بخش پشتیبانی سایت شرکت سر بزنید تا درایور مورد نظرتان را پیدا کنید.
معمولاً پیشنهاد می‌کنیم اول به وبسایت انگلستان سر بزنید و درصورتی که هیچ شانسی نداشتید  وبسایت ایالات متحده. اگر از نوع قدیمی وسیله‌ای استفاده می‌کنید، ببینید سایت دارای قسمت درایور legacy هست یا نه که در صورت وجود می‌توانید چیزی که می‌خواهید را بیابید. برای هیچ اشتراکی نیاز به پرداخت پول نیست بنابراین مواظب سایت‌هایی که شما را مجبور به پرداخت می‌کنند باشید.

آخرین نسخه plug-in مرورگرتان را بگیرید
اگرچه مرورگرهای جدید کار واجب به روز رسانی خودشان را انجام می‌دهند( یا حداقل شما را ترغیب به اپدیت می‌کنند ) اما ناکارامد تر می‌شوند وقتی به plug-in ای از قبیل Adobe flash نیاز دارید. اگر از Chrome  استفاده می‌کنید، پیغام های هشدار دهنده را زیر نوار ابزار خود می‌بینید مثلاً وقتی به صفحه‌ اینترنتی سر می‌زنید که نیازمند آخرین نسخه plug-in ای است که  استفاده می‌کنید به شما هشدار می‌دهد حتی با طریقه نصب ان. از سپتامبر امسال Internet Explorer  نیز کاری مشابه انجام میدهد توسط پررنگ کردن کنترل های  Activex (مایکروسافت با همه چیز شبیه کنترل Activex برخورد می‌کند حتی Java) و آخرین نسخه را پیشنهاد می دهد.
کاربران فایرفاکس باید به صفحه Plugin Status بروند(bit.ly/plugin359) که نصب شما را اسکن می‌کند و به شما می‌گوید چه Plug-inهایی برای مرورگرتان نمایش داده شده‌اند و همچنین تاریخ آن‌ها را و بعلاوه برای اپدیت به شما پیشنهاد می دهد.
اگر از بیشتر از یک مرورگر استفاده می‌کنید ابزار رایگان Qualys BrowserCheck را(browsercheck.qualys.com) را امتحان کنید. این برنامه کروم، فایرفاکس،اینترنت اکسپلورر، اوپرا و سافاری را برای نسخه های اخیر و مشکلات امنیتی چک می کند. Intermediate scan را از منوی نوع اسکن برای چک کردن همه نصب شده هایتان انتخاب کنید و Fix  را بزنید که دکمه ای کنار نتایج اسکن است که با insecure version یا update available مشخص شده است.

برنامه‌های گوشی یا تبلت خود را به روز رسانی کنید
با وجود افزایش حمله های هکرها برای دستگاه‌های سیار، به روز نگه داشتن برنامه‌ها ضروری است. اپل badges کوچکی را به فروشگاه برنامه خود و ایکون های  setting ای را اضافه کرده است که اپدیت های موجود را خبر می‌دهند اما مشکلش این است که باید گزینه اپدیت خودکار برای همه برنامه‌ها را فعال کنید. برگه Settings، ایکون iTunes and App store سپس به قسمت Automatic Download بروید و مواردی که می‌خواهید اپدیت کنید را انتخاب کنید.
در گوشی یا تبلت اندروید می‌توانید به طور دستی این کار را انجام دهید. Play Store را باز کنید  به منوی پایین بروید و My Apps را انتخاب کنید. دنبال همه اپدیت هایی که عرضه شده است کنار آن‌ها بگردید و این گزینه را بزنید. همینطور می‌توانید اجازه دهید وسیله شما به طور خودکار این کار را انجام دهد، اینطور که در Play Store گزینه Setting را انتخاب کنید و Auto-update apps را بزنید.
وقتی یک به روز رسانی سیستم عامل سیار مثل اندروید lillopop عرضه می‌شود، یک اعلامیه در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد در نتیجه از دستور العمل پیروی کنید و نصب کنید.
برای اینکه مطمئن شوید آخرین نسخه سیستم عامل سیار در حال اجرا است، settings را باز کنید، About را انتخاب کنید، System update را بزنید و یکبار دیگر روند را دنبال کنید(مواظب باشید چون شرکت های مختلف دستورالعمل های متفاوت دارند و ممکن است مراحل نصب با هم فرق کند).
هم Ios و هم اندروید وقتی به وای فای متصل هستید به شما اجازه می‌دهد اپدیت برنامه‌ها را انتخاب کنید که سریع‌تر است و از یک ارتباط داده سیار استفاده می‌کند و از دانلود ماهانه شما را کاهش می دهد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *